تبلیغ در بانی

Karaj

(City)

AlborzPopulation : 1,614,626
Area : 1,754
Train Station Train Station Airport Airport

favourite
share

Karaj City Description

شهر کرج مرکز استان Alborz  است که در دامنه جنوبی رشته کوه البرز و  غرب رود کرج قرار گرفته است. این شهر از استان Mazandaran ، توسط رشته‌کوه البرز جدا می‌شود و به لحاظ اقلیمی نیز تحت تاثیر ارتفاعات البرز و دره چالوس است که این خود عاملی شده، تا این منطقه نسبت به Tehran خنک‌تر و مرطوب‌تر باشد. آب و هوایی نیمه‌بیابانی خشک در تابستان و سرد در زمستان دارد. بعد از تهران این شهر بزرگ‌ترین شهر مهاجرپذیر در کشور است که همین باعث شده تا به استان البرز ایران کوچک بگویند. در سال ۱۳۸۹ کرج که بخشی از  بود جدا شد و با نام استان البرز و به مرکزیت شهر کرج به تصویب مجلس رسید.

یکی از جاذبه‌های طبیعی گردشی در شهر کرج Chalus Road - کرج است که محور اصلی ارتباط با شمال کشور است. از دیگر جاذبه‌های این شهر پل ‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌کرج، دریاچه سد‌کرج، باغ سیب مهرشهر، پارک چمران، پارک جهان‌نما، پارک تندرستی و پارک ایران‌زمین را می‌توان نام برد. پارک‌ها و باغ‌های زیادی در این شهر وجود دارد که نام‌های ذکر شده جزیی از مهم‌ترین و مشهورترین آنها هستند.

share

Karaj City Culture

کرج محل اقامت اولین مهاجرت‌ها‌ی اقوام مختلف به ایران بوده است، به گونه‌ای که امروزه نیز این فرآیند وجود دارد و مردم زیادی همه ساله به کرج مهاجرت می‌کنند که فرهنگ و زبان خود را حفظ کرده‌اند، برای همین، تنوع فرهنگی زیادی در این شهر و همچنین استان Alborz دیده می‌شود. مردم کرج و حومه آن به زبان فارسی است.

رسومات این منطقه نیز مانند دیگر نقاط ایران شامل اعیاد و دیگر مراسم‌های ملی و مذهبی است. عید نوروز جشنی متفاوت و مورد توجه تمام اقوام ایرانی است که در کرج نیز اهمیت دارد. نوروخوانی و پختن سمنو توسط زنان در در این منطقه شهرت داشته است. غذاهای محلی کرج شامل آش جو، حلیم، دیزی است. سوغات مخصوص این منطقه توت درختی، انگور، فندق، سنجد، خرمالو، عناب و ازگیل است که درخت توت این شهر بسیار معروف است و هنوز در محله‌های قدیمی خیابان‌های سرپوشیده از توتستان را می‌توان دید و بوی درختان سنجد در بهار بوی بهشت را به مشام رهگذران می‌رساند. از جمله شیرینی‌های نوروزی که همچنان رواج دارد پخت توتک پزان است که شهرت زیادی دارد.