Population : 100,647 (People)
Area : 3,230 (Square km)
Train Station Train Station Airport Airport

favourite
share

ّIranshahr City Description

شهری در قسمت مرکزی Siatan and Balouchestan   که همانند دیگر شهرهای این استان دارای آب و هوایی گرم و کویری است.

ایرانشهر، شهری است که تمدنی کهن و آثار تاریخی زیادی دارد. آثاری چون، قلعه بمپور، قلعه ناصری، باغ خالصه بمپور، اسپیدژ و ... و طبیعتی بکر و کویری مثل، چشمه‌های آبگرم، روستای ابتر، روستای دامن، روستای آبادان و ... که از جاذبه‌های ایرانشهر هستند.

ساکنین این شهر به کشاورزی، دامداری و صیادی مشغول هستند، کشاورزی در ایرانشهر با توجه به محصولات کویری چون، خرما، صیفی‌جات و محصولات جالیزی رونق دارد.

فصل مناسب به این شهر بهار و پاییز است.

share

ّIranshahr City Culture

مردم این شهر به زبان فارسی و با لهجه سیستانی و بلوچی صحبت می‌کنند. مسلمان و بیشتر اهل تسنن هستند و اندکی نیز شیعه مذهب در این شهر زندگی می‌کنند. آداب و رسوم ملی و مذهبی در این شهر برگزار می‌شود ولی اعیاد و مراسم‌های مذهبی رونق بیشتری دارد، برگزاری عید قربان و عید فطر باشکوه است. آنچه در ایرانشهر و دیگر شهرهای Siatan and Balouchestan جلب توجه می‌کند رنگ‌ها در لباس‌های زیبای بلوچی است، لباس مردان پیراهن یقه‌باز، لباده بلند، دستار سفید، کمربند ضخیم و جوراب دستباف است و لباس زنان پیراهن بلند، دستار و کفش و جوراب است. موسیقی بین بلوچ‌ها رواج زیادی دارد ولی آنچه امروزه به عنوان موسیقی محلی بلوچی می‌شنویم با گذشته تفاوت‌هایی دارد، اما در کل موسیقی زیبا و دلنشینی دارند و همچنان رایج است.

از هنرهای دستی مرسوم در این شهر می‌توان به: سوزن دوزی، Mat Weaving ، Kilim Weaving ، سکه‌دوزی، Carpet Weaving و Woodturning اشاره کرد.

آب و هوای کویری و محصولات این خطه از ایران غذاها و خوراک‌هایی مثل، تباهگ، تنورچه، شیلانچ، آپ انار، دوغ‌با، زیرک آپ، کوهل و ... را رنگین کننده سفره مردمان خونگرم ایرانشهر کرده است.