تبلیغ در بانی

Fereydun Shahr

(City)

IsfahanPopulation : 14,007
Area : 2,530
Train Station Train Station Airport Airport

favourite
share

Fereydun Shahr City Description

در ۲۰۰ کیلومتری غرب شهر Isfahan ، شهری است که دو محله بالا و پایین دارد به نام فریدون شهر، بیشتر از نود درصد ساکنان محله بالا را گرجی‌زبانان تشکیل داده‌اند. این گرجی‌ها در زمان شاه عباس اول از گرجستان به ایران مهاجرت داده شدند و امروزه نوادگان آن‌ها در این شهر زندگی می‌کنند. آب و هوایی نیمه مرطوب و خنک دارد که مناطقی با آب و هوای سرد و گرم را در خود یکجا داراست.

دشت لاله‌های واژگون، چشمه لنگان، تنگ حنا، پارک معلم، آبشار پشندگان، چشمه تنگوله و غار گوگان و... از جمله دیدنی‌های این شهر است.

share

Fereydun Shahr City Culture

چهار گروه قومی در فریدون‌شهر زندگی می‌کنند که مردم گرجی، بختیاری، ترک و ارمنی هستند و  به چهار زبان خود در این شهر سخن می‌گویند. مردم گرجی فریدون‌شهر به زبان گرجی سخن می‌گویند، که با زبان گرجی رایج گرجستان تفاوت دارد چرا که حاصل دگرگونی زبانی است که چهارصد سال پیش به خاطر تبعیدشان به این شهر اتفاق افتاد. بیشتر آن‌ها مسلمان و پیرو شیعه‌اند. از معروف‌ترین آداب و رسوم مردم فریدون‌شهر، می‌توان به «مِنْکْلِ» (در گرجستان مِکْوْلِ) و مراسم کالبیس کوبی (نام یک غار در این شهر) اشاره کرد. مردم گرجی فریدون‌شهر به خاطر همزیستی با دیگر اقوام مختلف ایرانی از فرهنگ گرجی فاصله گرفته‌اند و لباس و آیین گرجی ندارند. 

Kilim Weaving ، شال، جوراب پشمی و Carpet Weaving از جمله صنایع دستی مهم منطقه‌اند. کله‌جوش، پتله پلو، کشک کدو، آش بلغور و شله از غذاهای محلی این شهر است.