Bojnurd

(City)

North KhorasanPopulation : 207,196
Area : 6,157 (Squre km.)
Train Station Train Station Daily Flight to Tehran Airport

favourite
share

Bojnurd City Description

مرکز استان North Khorasan با آب و هوایی کوهستانی که در شمال شرقی کشور ایران قرار دارد. این شهر در میان رشته کوه‌های آلاداغ، کپه‌داغ و رشته کوه البرز واقع است. گندم، جو،‌ پنبه و بسیاری از محصولات دیگر در این شهر کشت می‌شود. 

حوضخانه بجنورد، عمارت مفخم، عمارت آیینه‌خانه مفخم، حسینیه جاجرمی، امام‌زاده اسماعیل و امام‌زاده سیدعباس از بناها و آثار تاریخی شهر بجنورد هستند.

 

share

Bojnurd City Culture

مردمان بومی این شهر فارس‌هایی هستند که به زبان فارسی تاتی سخن می‌گویند و قومی دیگر به نام کردهای کرمانج نیز در این شهر زندگی می‌کنند. موسیقی این خطه کردی و ترکی است. کمانچه،‌ سورنا، دهل و نی از سازهای مشهور در استان North Khorasan و شهر بجنورد است. رقص‌هایی که با ترانه‌های مخصوصی همراه است و در مراسم‌هایی چون مراسم کشتی استفاده می‌گردد. 

همنشینی فرهنگ‌های مختلف لباس‌هایی رنگی و شاد را برای این سرزمین به ارمغان آورده است. لباس زنان کرمانج پنج تکه است که شامل یاشار، کراس، شیلوار، جلیقه و شلیته می‌شود و لباس مردان کرمانج شامل عرق چین، که‌لاو و لچک است. لباس ترکمن‌های این منطقه چلپی است که نوعی سوزن‌دوزی بسیار زیباست. پای پوش سنتی مردم از هر طایفه‌ای که باشد چاروق است.

آش یارمه بجنورد، شل ماش و قروتو از غذاهای خاص این شهر است. Carpet Weaving دورو که مهم‌ترین صنایع دستی استان خراسان شمالی است در بجنورد بافته می‌شود، سفره کردی بجنورد و چاروق دوزی از دیگر صنایع دستی است که از قدیم تاکنون در این شهر تولید می‌شود. خوراکی‌هایی مثل آبنبات‌ که با طعم‌های مختلف تولید می‌شود، قره‌قروت و خشکبار، در کنار صنایع دستی، می‌تواند برای سوغاتی مناسب باشد.