تبلیغ در بانی

Bandar Abbas

(City)

HormozganOld Name : Port Gmbrvn
Name Describtion : In the seventeenth century, Shah Abbas expelled the Portuguese from Port Gmbrvn and then became the port of Bandar Abbas.
Population : 535,751 (The city's population is variable according to the seasons.)
Area : 10,359 (Km2)
Two passenger trains daily from Bandar Abbas to Tehran moves
There are also moves to Mashhad and Isfahan Train Station Bandar Abbas International Airport with 21 daily flights are made Airport

favourite
share

Bandar Abbas City Description

شهر بندرعباس،‌ مرکز استان Hormozgan  و یکی از بندرهای مهم ایران است. نام قدیم این بندر گامبرون بوده است. از شمال به ارتفاعات و از جنوب به دریا راه دارد. آب و هوای بندرعباس گرم و مرطوب است و به خاطر بالا بودن رطوبت محصولاتی مانند تنباکو و خرما در این شهر مرغوبیت خوبی دارند. بندرعباس،‌ از لحاظ موقعیت تجاری در شرایط ویژه‌ای قرار دارد، و از همین رو در دوران‌های مختلف تاریخی پای سیاستمداران خارجی زیاد به آنجا باز شده و مکان‌های تاریخی که توسط آنها در این شهر ساخته شده، فراوان است، عمارت‌هایی که هرکدام کاربرد تجاری داشتند، مثل عمارت کلاه‌فرنگی که توسط هلندی‌ها ساخته شد، با ۱۶ برج و ۳ دروازه که به عنوان اداره گمرک استفاده می‌شد، معبد هندوها که در بندرعباس به بت‌گور معروف است توسط هندهای ساکن آنجا ساخته شد و در حال حاضر موزه است،‌ پل لاتیدان در مسیر کاروان لار-بندعباس در  زمان صفویان، برایگسترش امور بازرگانی ساخته شد. اکنون دو بندر مهم در بندعباس به نام‌های شهید رجایی و باهنر وجود دارد که محل عمده دادوستد محسوب می‌شود.

حمام گله داری یا حمام شاه عباس، مسجد ناصری، مسجد جامع دلگشا، محله باستانی سورو مربوط به دوره ساسانیان، ‌بادگیر منبر گپ، مجموعه آب انبارهای موزه و... از جمله مکان‌های تاریخی و دیدنی این شهر هستند.

‌از نظر طبیعی نیز این شهر جاذبه‌های زیادی دارد. چشمه آبگرم خورگو، کوه گنو،‌ سیاهو، چشمه آب گرم سرخا، چشم آبگرم باری، غار سرخا، شهر فین، جنگل‌هاهی کوهشاه، منطقه بخوان و...دیدنی و جذابیت خود را دارند.

یکی از جاذبه‌های دیدنی بندرعباس صید مشتا است، این نوع صید در زمان جزر و مد دریا صورت می‌گیرد، چوب‌هایی در ساحل کار گذاشته می‌شود و با استفاده از تور حصاری درست می‌کنند که هنگام بالا آمدن آب تعداد زیادی آبزیان وارد آن شده و با پایین رفتن آب هرآنچه در تور باقی مانده است توسط صیادان صید می‌شود.

بندرعباس محله‌های معروف و دیدنی زیادی دارد مثل سورو، نایبند، قلعه شاهی، پشت بند،‌ سه راه برق(قدیمی‌ترین محله)،‌ درخت سبز و نخل پیرمرد و محله‌های دیگری که دیدن از آنها بسیار لذت بخش خواهد بود به خصوص که با مردم محلی آنجا در این محله‌ها می‌توان معاشرت کرد. بازار ماهی‌ بندرعباس از بازارهای سنتی و قدیمی محسوب می‌شود که برای خرید ماهی بهترین بازار است.                                                                 

share

Bandar Abbas City Culture

در کنار انواع ماهی‌ها که از مهمترین سوغاتی‌های خوراکی این شهر هستند، صنایع دستی دریایی که از پوست نرم‌تنان دریایی ساخته شده و ساخته‌هایی مثل اشیای تزیینی زیورآلات و قاب عکس با آنها تولید می‌شود، از سوغاتی‌های پرطرفدار بندرعباس محسوب می‌شود.  Pottery ، Chadorshab Weaving ، Golabatun ، بادوله دوزی، شک دوزی و شیریکی پیچ، از دیگر صنایع‌دستی بندرعباس به شمار می‌آیند که برای سوغاتی گزینه‌های مناسبی هستند.