Bam

(City)

KermanOld Name : Kjaran (In the name of the Shahnameh)
Name Describtion : Bam (Hoarse voice)
Population : 107,131 (People)
Area : 54 (km2)
Train Station Train Station Airport in the eastern city of Bam Airport

favourite
share

Bam City Description

شهری تاریخی و کهن، که در استان Kerman  قرار گرفته و با ارگ و خرمای مضافتی‌اش در جهان شناخته شده است. بم تنها شهر ایران زمین، که به ثبت میراث جهانی رسیده است.

آب و هوای بیابانی و گرم بم، به خاطر همجواری با کویر است.

همیشه نام این شهر، در کنار ارگ تاریخی بم که نمونه‌ای از معماری اصیل ایرانی است قرار گرفته، بنای ارگ بم از خشت و گل ساخته شده و بزرگ‌ترین بنای خشتی جهان است؛ در سال ۱۳۸۲ زلزله‌‌ای مهیب حدود ۸۰ درصد این اثر تاریخی را به تلی از خاک بدل کرد و بعد از آن ارگ جدید بم در همان منطقه ساخته شد و مابقی اثار بجا مانده از زلزله نیز مرمت گردید. علاوه بر ارگ تاریخی بم این شهر آثار تاریخی چون، ارگ جدید بم و قلعه کوهک دارد که همه ساله توجه گردشگران زیادی را به خود جلب می‌کند.

از زیبای‌های طبیعی این شهر کویری می‌توان به تل آتشین دارستان، منطقه شکار ممنوع شیرکوه، رودخانه آدوری، روستای دریجان و ده‌بکری که منطقه ییلاقی و خوش آب و هوای شهر بم است اشاره کرد.

share

Bam City Culture

اقتصاد شهر بم بر کشاورزی استوار است و محصولاتی چون خرما، مرکبات، حنا، انگور، انار، خربزه، هندوانه و حبوبات به لطف خاک مساعد، در بم برداشت می‌شود. علاوه بر کشت و کار، کرمانیان از دیرباز مردمانی با سلیقه و خلاق بوده‌اند و این ذوق و خلاقیت را می‌توان در صنایع دستی چون، Carpet Weaving ، Kilim Weaving و Pateh Embriodery به خوبی دید و لمس کرد. این صنایع دستی، برای سوغاتی محصولات مناسبی هستند.