Abadan

(City)

KhuzestanOld Name : Opatan
Name Describtion : An old term combination means the guardian of the water
Famous : The city without winter
Population : 301,000 (People)
Area : 2,796 (Square km)
Khorramshahr Railway Station is 20 km away from Abadan. Train Station Ayatollah Jamie Abadan airport (ABD). Airport

favourite
share

Abadan City Description

شهری با دو شاهرگ پر آب در استان Khuzestan که یکی از شهرهای مهم جنوب ایران، به خاطر وجود بزرگ‌ترین پالایشگاه نفت است. آبادان همانند جزیره‌ای در کنار خلیج فارس است که با کشور عراق هم مرز بوده و در خاورمیانه اهمیت زیادی دارد. آب و هوایش، به دلیل همجواری با کویر عربستان و عراق، گرم و خشک و بیابانی است. اهالی آبادان به لطف زمین و سخاوت خلیج فارس، به کشاورزی، ماهیگیری و صید دریایی مشغول هستند. اقوام مختلف در کنار هم زندگی می‌کنند و تنوع قومیتی زیادی دارد.

این شهر جنوبی در طی جنگ ایران و عراق مورد حملات زمینی و هوایی قرار گرفت و آسیب‌های فراوانی را متحمل شد، آسیب‌هایی که جای زخمش هنوز بر پیکر شهر دیده می‌شود.

آبادان شهری است که طلای سیاه شهر‌های خوزستان در آن تصفیه شده و سپس به سایر نقاط جهان صادر می‌شود. بعد از Ahvaz آبادان مهم‌ترین شهر در خوزستان است.

از مکان‌های دیدنی می‌توان به، ساحل رودخانه اروند و بهمنشیر، سینما شیرین، مسجد رنگونی‌ها، سینما نفت، کلیسای سورت گاراپت، پالایشگاه نفت، زیارتگاه خضرنبی و سیدعباس و قدمگاه رضا (ع) اشاره کرد.

share

Abadan City Culture

مردم آبادان به زبان فارسی و با لهجه آبادانی سخن می‌گویند، لهجه‌ای شیرین که با شنیدنش تمام جنوب در ذهن آدم به تصویر کشیده می‌شود. بیشتر مردم آبادان مسلمان و شیعه مذهب هستند و در کنارشان کسانی که به ادیان دیگر نیز معتقدند، در این شهر آزادانه به انجام مناسک مذهبی خود می‌پردازند. جامعه‌شناسان این شهر را دارای فرهنگ معجونی می‌دانند چرا که حضور انگلیسی‌ها قبل از انقلاب و مهاجرت ایرانی‌ها از شهرهای مختلف به این ناحیه عامل شد تا فرهنگ‌های متنوع در کنار یکدیگر خود را نشان دهند و امروزه فرهنگی آمیخته با دیگر فرهنگ‌های وارد شده به آبادان، در این شهر وجود داشته باشد. 

برگزاری مراسم و آیین‌های دینی و سنتی برای مردم همچنان مهم است، به خصوص این شهر در برگزاری مراسم محرم شهرت دارد. مراسم عید نوروز، ماه رمضان و ... نیز برگزار می‌شود، که در تمام این مراسم موسیقی خاص خود این منطقه صدایش در گوش هر ایرانی مانده است و ساز و دهلش شهره عام و خاص است.

مردمش به خونگرمی و مهمان‌نوازی شهرت جهانی دارند. ساده و مهربان‌اند. لباس محلی گاه‌گاهی به تن مردها بیشتر دیده می‌شود. شهری از خطه جنوب با غذاهایی که طعم و مزه بی نظیرش همیشه در ذهن باقی می‌ماند، قلیه ماهی، پاکوره که اصالتی هندی دارد ولی از غذاهای مخصوص آبادان است، ماهی صبور، خورشت بامیه، سمبوسه و فلافل.

خرما از محصولات اصلی این شهر است که می‌توان در کنار انواع شیرینی‌هایی که با آن تهیه می‌شود، به عنوان سوغاتی استفاده کرد. حلوای خرما، خرما شکلاتی، رولت خرما، نان‌های خرمایی و رنگینک.

مردمان جنوب به خصوص آبادان در Mat Weaving و Boat Building چیره دست هستند که همچنان نیز رواج دارد.